Iva Polanecká

Výstava Strange Attractions (Zvláštní přitažlivosti) londýnského kolektivu United Visual Artists (UVA) představuje multidimenzionální umělecký koncept vztahu umění, vědy a technologie v post-digitální éře. Tyto klíčové sféry lidského poznání sdílejí společnou trajektorii v evolučním procesu lidského intelektu. Ačkoli se tyto disciplíny vzájemně inspirují a doplňují, občas se jejich perspektivy mohou zdánlivě rozcházet. Nicméně od dob antického světa až po současnost společně vytvářejí živoucí rezervoár vědomostí a zkušeností s abstraktními systémy reprezentace. Tyto systémy zásadním způsobem utvářejí naše porozumění fyzické realitě a našemu místu v ní. Jejich vzájemná interakce a někdy i napětí mezi nimi slouží jako katalyzátor pro hlubší pochopení světa kolem nás i nás samotných. 

UVA, etablovaní na scéně od roku 2003, zde prezentují komplexní multimediální instalaci, kterou lze chápat jako setkání s abstraktními koncepty převedenými do hmatatelné, vizuálně ohromující formy. Centrálním tématem se stává teorie chaosu, kterou UVA využívají jako konceptuální rámec pro zkoumání fenoménů nahodilosti a vyjevování strukturovaných vzorců ve zdánlivě chaotických systémech. Toto téma rezonuje s aktuálními otázkami o povaze reality v éře big data a umělé inteligence, a otevírá tak prostor pro kritickou reflexi našeho vztahu k technologiím a informacím v době charakterizované informačním přetížením a všudypřítomnou digitalizací. Teorie chaosu, původně formulovaná meteorologem Edwardem Lorenzem v 60. letech 20. století a popisující komplexní chování dynamických systémů, se v podání UVA stává nástrojem pro zkoumání fundamentálních otázek o povaze reality a našeho vnímání světa¹.

Uměleckou tvorbu UVA lze vnímat jako pokračování tradice kinetického umění a světelných instalací, které se začaly rozvíjet v polovině 20. století. Umělci jako László Moholy-Nagy² a Julio Le Parc³ či skupiny jako ZERO⁴ položili základy pro experimentování s pohybem, světlem a prostorem v umění a svou tvorbou redefinovali hranice uměleckého díla, čímž otevřeli cestu k novým formám uměleckého vyjádření. Význam těchto průkopníků spočívá nejen v jejich technických inovacích, ale především v konceptuálním posunu, který jejich práce představovala. UVA však tuto tradici posouvají do 21. století integrací pokročilé digitální technologie s algoritmickými procesy, kterými zkoumají i její filozofické a sociální implikace a to, jak se projevují v přírodě, uměleckých procesech a společenských strukturách. 

Projekt Strange Attractions odráží současnou tendenci v umění vizualizovat a zpřístupňovat komplexní vědecké koncepty širšímu publiku a reaguje na rostoucí zájem o fenomény, jako jsou již zmiňovaná umělá inteligence, strojové učení a big data. S tímto přístupem se setkáváme již v hnutí Experiments in Art and Technology⁵ z 60. let 20. století, kdy umělci jako Robert Rauschenberg a John Cage začali spolupracovat s inženýrskou a vědeckou scénou. Stíráním ostrých dělicích čar mezi těmito disciplínami lze posílit jejich vzájemný vliv, otevřít nové horizonty tvůrčího vyjádření a vést k objevování dosud neprobádaných teritorií. UVA tuto estetiku rozvíjejí tím, že vytvářejí díla, která existují simultánně v reálném a virtuálním prostoru, čímž zpochybňují tradiční hranice mezi těmito doménami. 

Velkoformátové dvojité kyvadlo, doplněné real-time projekcí, umístěné na podlaze v horizontální poloze, má jedno rameno motorizované a kontrolované, vytvářející předvídatelný moment. Naproti tomu druhé rameno se pohybuje volně, vnášejíc prvky chaosu a nepředvídatelnosti. Pohyby kyvadla jsou v reálném čase diskrétně zaznamenávány a převáděny na neviditelnou virtuální sílu. Tato interakce je vizualizována prostřednictvím dynamicky se měnících projekcí, vytvářejících iluzi hloubky a pohybu, které vtahují diváctvo do prostoru, kde se stírají hranice mezi fyzickým a virtuálním světem. 

Reflexi současné debaty o vztahu člověka a technologie v éře umělé inteligence přibližují díla Present Shock a Etymologies, která reagují na témata informačního přetížení a algoritmické manipulace s jazykem. Present Shock konfrontuje diváctvo s neutuchajícím přívalem dat v reálném čase, materializovaným prostřednictvím kaskády displejů jako chaotická informační exploze. Prezentace verifikovaných statistických údajů z různých zdrojů odhaluje nečekané korelace vznikající z chaosu, ilustrující tak koncept coincidentia oppositorum – shody protikladů, kde se zdánlivě nesouvisející datové body protínají překvapivým a významotvorným způsobem. Dílo Etymologies přehodnocuje vztah mezi autorstvím, textem a čtenářstvem prostřednictvím algoritmického přeuspořádání Kafkových textů, a vytváří tak poutavou dialektiku mezi lidským vědomím a strojovými algoritmy. Dekonstruované texty, formující nová, nečekaná spojení, zrcadlí chaotické, avšak strukturované procesy myšlení a paměti, čímž vytvářejí prostor pro kontemplaci nad vrstvami komplexity v procesu tvorby, kde význam je neustále reinterpretován a redefinován. 

Světelná skulptura Serendipity, inspirovaná Lorenzovým objevem hluboké citlivosti nelineárních systémů na počáteční podmínky, je opět vizuální metaforou jednoho z principů teorie chaosu. Dva body světla, promítané laserovým projektorem, se proplétají ve fascinujícím lehkém tanci, pohybujíc se ve fázi a mimo ni, nacházejíc harmonii, aby následně divergovaly do chaosu. 

Každé dílo v této výstavě vyzývá diváctvo k zamyšlení nad tím, jak počáteční podmínky a základní dynamika utvářejí jevy kolem nás. UVA tak demonstrují svou schopnost transformovat komplexní vědecké a filozofické koncepty do vizuálně podmanivých a intelektuálně stimulujících uměleckých zážitků, které mohou přispět k hluboké reflexi našeho místa v stále komplexnějším a propojenějším světě. 


¹ Edward Lorenz objevil, že i nepatrné změny v počátečních podmínkách systému mohou vést k dramaticky odlišným výsledkům – fenomén známý jako „efekt motýlích křídel“. Klíčovým aspektem teorie chaosu, který UVA zkoumají, je koncept „podivných atraktorů“. Tyto matematické entity představují body či oblasti, ke kterým chaotický systém inklinuje, aniž by kdy dosáhl stabilního stavu.

² László Moholy-Nagy, významný představitel Bauhausu, již ve 20. letech 20. století začal experimentovat s kinetickými skulpturami a světelnými projekcemi. Jeho Light-Space Modulator (1922–1930) lze považovat za jedno z prvních děl, které integrovalo pohyb, světlo a prostor do jednoho celku. Moholy-Nagy tímto dílem anticipoval mnoho pozdějších tendencí v kinetickém a světelném umění, včetně práce s projekcí, odrazem a stínem.

³ Julio Le Parc, argentinský umělec spojený s op-artem a kinetickým uměním, od 60. let 20. století vytvářel díla, která aktivně zapojovala diváka do procesu vnímání umění. Jeho světelné instalace a kinetické objekty zkoumaly možnosti pohybu a světla v prostoru, často vytvářejíc iluze a optické efekty, které zpochybňovaly tradiční způsoby percepce uměleckého díla.

⁴ Skupina ZERO, založená v Düsseldorfu v roce 1957 Heinzem Mackem a Otto Pienem, představovala radikální odklon od expresionistických tendencí poválečného umění. Jejich práce se vyznačovala reduktivní estetikou a zájmem o přírodní fenomény jako světlo, pohyb a prostor. Umělci Günther Uecker, Yves Klein či Piero Manzoni, kteří byli se skupinou spojeni, experimentovali s monochromatickými plochami, kinetickými objekty a interaktivními instalacemi, čímž položili základy pro pozdější vývoj minimalismu a konceptuálního umění.

⁵ Experiments in Art and Technology (E.A.T.), představuje klíčový moment v historii propojení umění, vědy a technologie. Tato iniciativa, formálně založená v roce 1967 inženýry Billy Klüverem a Fredem Waldhauerem spolu s umělci Robertem Rauschenbergem a Robertem Whitmanem, předznamenala mnoho současných trendů v technologickém umění. Hnutí E.A.T. vzniklo z přesvědčení, že spolupráce mezi uměleckými a technickými obory může vést k inovativním formám uměleckého projevu a zároveň inspirovat nové technologické objevy. 

Pavel Mrkus

United Visual Artists (UVA) je londýnské studio založené v roce 2003 britským umělcem Mattem Clarkem. Rozmanité dílo UVA integruje nové technologie s tradičními médii, jako jsou sochy, performance a site-specific instalace. 

UVA zkoumají kulturní rámce i přírodní jevy formující naše poznání a vytvářejí nástroje, které manipulují s naším vnímáním a odhalují relativitu našich zkušeností. Čerpají přitom ze zdrojů od starověké filozofie po teoretickou vědu. Spíše než jako hmotné předměty je lépe chápat díla UVA jako události v čase, tvořené světlem, zvukem a pohybem. 

UVA se ve svých pracích často dotýkají nevysvětlitelných přírodních jevů – elasticity času, vztahu mezi barvami a frekvencemi zvuku, matematické přesnosti nebeských drah či teorie chaosu. Vytvářejí dynamické zážitky a atmosférická představení, která obklopují diváctvo prostřednictvím souhry světla a stínu. Zkoumají povahu vnímání a poznávání a reflektují způsoby, jakými se snažíme porozumět světu a našemu místu v něm.  

Pro své projekty vytvářejí vlastní autorské nástroje, kinetické mechanismy a softwarová řešení. K nejvýznamnějším multimediálním systémům z jejich dílny patří jistě Disguise, původně D3, propracovaný soubor softwaru a hardwaru pro komplexní audiovizuální virtuální prostředí, který lze využít v nejrůznějších odvětvích od koncertů nebo imerzních uměleckých instalací přes filmovou virtuální produkci až k průmyslovému designu.  

UVA v posledních dvaceti letech pomohli definovat celou generaci mediálních umělců pracujících se světlem, prostorem, zvukem a kódem. Svým smyslem pro inovativní propojování tradičních uměleckých forem, fyzických objektů a digitálních technologií se řadí k nejvýznamnějším představitelům soudobého umění nových médií, jako jsou například Ryoji Ikeda, Carsten Nikolai či Rafael Lozano-Hemmer.  

Dynamická povaha jejich projektů odkazuje k fascinaci světlem, pohybem a mechanickým aparátem podobně, jako ji můžeme vystopovat u prvních průkopníků kinetického a světelného umění, jakými byli Man Ray či László Moholy-Nagy. Linie formálního světelného kinetismu však UVA rozšiřují o kritická společenská, politická i environmentální témata, která neváhají reprezentovat v nejrůznějších kontextech od galerií současného umění přes projekce ke koncertům či divadelním představením nebo v městských veřejných prostorech. Matt Clark tak například spolu s Ashem Nehru začal v roce 2003 vytvářet první vizuální doprovody ke koncertům kapely Massive Attack, jež byly považovány za zcela přelomové, jak říká Clark v rozhovoru s Hansem Ulrichem Obristem pro londýnský label The Vinyl Factory.  

Pro letošní Signal Festival, který ve spolupráci s Kunsthalle Praha výstavu UVA připravuje, přináší Matt Clark se svým studiem koncepci rezonující s širokým portfoliem témat pod souhrnným názvem tříletého cyklu Ekosystémy. Imerzní, technologicky založený projekt je průsečíkem mnoha cest vývoje softwarového umění, využívající reálná aktuální data a mapující naši cestu dějinami, prostorem a časem. UVA představují současný přístup k digitálnímu umění jako ustavičný průzkum terénu, nekončící pouť a objevování nových možností exprese a uměleckých forem. 

Spolupráce UVA s dalšími odborníky dalece přesahuje rámec výtvarného umění a dotýká se mnoha oborů. Zahrnuje například choreografy Animals of Distinction či Benjamina Millepieda a Paris Opéra Ballet, filmaře Adama Curtise, hudebníky Massive Attack, Battles, Jamese Blakea a Bena Frosta, zvukového ekologa Bernieho Krauseho nebo kognitivního vědce Marka Changiziho. 

UVA jsou zastoupeni ve významných galerijních institucích, jako jsou mj. londýnské Barbican Curve Gallery, Royal Academy of Arts, Serpentine Gallery, nadace Wellcome Trust a Victoria & Albert Museum nebo Yamaguchi Center for Arts and Media v Tokiu. Účastnili se také přehlídek jako Manchester International Festival a Biennale of Sydney. 

Dílo studia spravuje Fondation Cartier pour l’art contemporain ve Francii a Museum of New and Old Art v Austrálii. UVA uspořádali vlastní výstavy v newyorské bitforms gallery a účastili se řady skupinových výstav, například v galeriích Blain|Southern a Riflemaker v Londýně, Bryce Wolkowitz v New Yorku, jihokorejském Seoul Museum of Art, Power Station of Art v Šanghaji, londýnské 180 The Strand a amsterodamském NXT Museum. Jejich instalace ve veřejném prostoru jsou k vidění v Torontu, Dubaji, Filadelfii a Londýně.